Haber Ara Arşiv  
BAŞKANIMIZ ECZ. SEFA KARAARSLAN'IN 14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ B...
Başkanın tüm yazıları
 
 
GAZI
MERKEZ / AYDIN


MİMAR SİNAN
MERKEZ / AYDIN


DOLUNAY
MERKEZ / AYDIN


MENTES
MERKEZ / AYDIN


PAKER
KUŞADASI / AYDIN


BAHAR
KUŞADASI / AYDIN


ARPAZ
NAZİLLİ / AYDIN


CEYHAN
NAZİLLİ / AYDIN


SEMA
SÖKE / AYDIN


EGE
DİDİM / AYDIN


ADA
ACARLAR / AYDIN


AKBUK
AKBÜK / AYDIN


SERTTAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ATCA
ATÇA / AYDIN


CAGLAYAN
BAĞARASI / AYDIN


HALK
BOZDOĞAN / AYDIN


BURHANIYE
BUHARKENT / AYDIN


PELİN
ÇİNE / AYDIN


AYÇA
DAVUTLAR / AYDIN


SEBAT
GERMENCİK / AYDIN


ZEREN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


CEM
İNCİRLİOVA / AYDIN


YAĞCI
KARACASU / AYDIN


PAMUK
KOÇARLI / AYDIN


ALINDA
KARPUZLU / AYDIN


KOSK
KÖŞK / AYDIN


TAVUS
KUYUCAK / AYDIN


UNVEREN
ORTAKLAR / AYDIN


PAMUKOREN
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


KIRTOSUN
SULTANHİSAR / AYDIN


BURCUM
UMURLU / AYDIN


OZGUN
YENİPAZAR / AYDIN


DENIZ
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  

Daha büyük görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 
 
 
YENİ İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ  (0000-00-00)

   Son günlerdeki ilaç fiyat düşüşleri artık canımızı yakmaya başladı.Son ilaç fiyat kararnamesi ile geleceği tahmin edilen %10-15 lik bir fiyat düşüşü gerçekten bizleri çok zor durumda bırakacaktır. Her ne kadar kararnamede 45 günlük bir geçiş süresi tanınacaksa da ciroların  ciddi bir şekilde düşeceği kesin.

   Artık her üyemizin sadece eczacı değil aynı zamanda iyi bir ekonomist olması ve ilaçların girişlerini, faturadaki onlarca ıskontoları, stoklarını çok iyi kontrol etmeleri gerekmektedir. Çünkü her gün bir ilacın  fiyatı düşürüyor, her gün bir ilacın  ıskontosu düşüyor. Bunları da takip edip aradaki farklarını firmalardan tahsil etmek bizlere düşüyor.Bu bir hak aramadır.

   Geçen yazımda Boehringer-Ingelheim firmasının fiyat düşüşü ile ilgili bir yazı yazmıştım. Daha sonra bölge müdürü beni arayıp firmanın Spiriva ile ilgili fiyat düşüşündeki farkları depolara ödediğini söyledi. Sonra yapığım araştırmada firmanın ilacın fiyatı düştüğü gün deponun elindeki tüm fiyat farklarını ödediğin, depoların da o günden itibaren aradaki ıskontoyu eczanelere kestikleri faturaya yansıttıklarını gördüm.

   Buraya kadar bir sorun yok. Fakat firma depoya gösterdiği toleransı maalesef eczanelere gösteremedi. Eczanelerin fiyat düşüşünden önce ellerindeki tüm mallar eczaneye zarar olarak kaydedildi. Bölge müdürü arkadaşımız işte bu farkı anlamakta zorlanıyor.

  Oysa doğrusunu yapan firmalar da var. Şöyle ki; Merck Sharp Dohme ilaç firması Fosamax adlı ilaçlarının fiyatını hem de ciddi bir şekilde düşürdü. Fakat bunun üstüne yatmadı . Depoların zararlarını ödediği gibi bunu daha önceden ecznesine alıp stok yapan ya da  rafında 1-2 ilacı olan eczacıyı da düşündü ve 1 ay öncesinden ilacını alan her eczacıya düşen fiyat farkını geri ödeme kararı  aldı.İşte bunları kutlamak ve teşekkür etmek de bizim görevimiz. Nasıl farkları ödemeyen firmaları yazıyorsak doğrusunu yapan firmaları da yazıp teşekkür etmeye devam edeceğim. Teşekkürler Merck Sharp Dohme firmasına...

  

  

Haber okuma sayısı: 73001
Bookmark and Share