Haber Ara Arşiv  
Başkanımız Ecz.Sefa Karaarslan'ın Teşekkür Mesajı... ...
Başkanın tüm yazıları
 
 

Açık Eczane


Kapalı Eczane


Nöbetçi Eczane

NEVA
MERKEZ / AYDIN


İBN-İ SİNA
MERKEZ / AYDIN


CETINBAS
MERKEZ / AYDIN


KIR
MERKEZ / AYDIN


YUNUS
KUŞADASI / AYDIN


KISMET
KUŞADASI / AYDIN


BUĞRA
NAZİLLİ / AYDIN


MELTEM
NAZİLLİ / AYDIN


ÇİĞDEM
SÖKE / AYDIN


ANKARA
DİDİM / AYDIN


ADA
ACARLAR / AYDIN


AKBUK
AKBÜK / AYDIN


SERTTAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ÖZDEN
ATÇA / AYDIN


GUMUS
BAĞARASI / AYDIN


GUZELBOZDOGAN
BOZDOĞAN / AYDIN


CATALKAYA
BUHARKENT / AYDIN


YENI BORA
ÇİNE / AYDIN


AYSUN
DAVUTLAR / AYDIN


TOKSOZLU
GERMENCİK / AYDIN


ZEREN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


CALAYIR
İNCİRLİOVA / AYDIN


ELELE
KARACASU / AYDIN


KOCARLI
KOÇARLI / AYDIN


ZEYTIN
KARPUZLU / AYDIN


SULE
KÖŞK / AYDIN


YILMAZ
KUYUCAK / AYDIN


YENI SEMA
ORTAKLAR / AYDIN


GURSES
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


MADEN
SULTANHİSAR / AYDIN


YAMAN
UMURLU / AYDIN


OZGUN
YENİPAZAR / AYDIN


MEDUSA
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  
 
 
 
 
 
 
 
ODA BAŞKANIMIZ ECZ. SALİH KOZALI'NIN OLAĞAN MALİ GENEL KURUL KONUŞMASI...  (2008-09-27)

        

         Değerli meslektaşlarım!

 

Bu gün gerçekleştireceğimiz 2008 yılı Seçimsiz Olağan Mali Genel Kurulun başarılı geçmesini diler, teşriflerinizden dolayı teşekkür ederim.
Küreselleşen dünyamızda teknolojilerin büyük bir hızla ve sınırsız gelişmesi sonucunda gündemler de hızlı bir şekilde değişmekte ve buna bağlı olarak dünyanın bir köşesinde meydana gelen bir olay çok uzaklarda dahi olsa diğer ülkeleri de  etkilemektedir. En son ABD’deki banka krizi bütün dünya ekonomilerini etkileyeceğe benziyor. Ülkemiz ekonomisinin özellikle sağlık sektörünün ve ilaç sanayinin bu krizden ne kadar etkileneceğini hep birlikte göreceğiz. Temennimiz ülkemizin bu krizden mümkün olabildiğince yara almadan çıkmasıdır.
Rusya’nın dağılmasından sonra uzunca bir süre dünyanın tek hakimi görünen A.B.D. 11 Eylül’ü bahane ederek önce Afganistan’ı, bilahare Irak’ı işgal ederek hem bu ülkeleri hem de bütün Orta Doğu’yu kaosa sürükledi. Bu arada binlerce sivilin ölümüne sebep oldu.
Ülkelerin bir taraftan CERN deneyi ile evrenin var oluş sırlarını çözmeye çalışırken, bir taraftan da  nükleer ve biyolojik silahlar ile insanları yok etmesi tam bir tezat teşkil etmektedir.
Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın Gürcistan’ı işgali ile yeni bir dönem başlamıştır. Daha önceki soğuk  savaş dönemlerinde olduğu gibi iki kutuplu bir dünya düzenine dönülmektedir. Bir tarafta A.B.D. , A.B. ve NATO ülkeleri, diğer tarafta Rusya, Çin ve İran.
Bu konjonktür  ve krizler döneminde bizler de yoğun ve sancılı bir dönemi geride bıraktık. 2008 yılının büyük bir bölümü protokol görüşmeleri ile geçti. Uzun görüşmeler sonucu üç Bakanın imzası ile protokol altına alınan kazanımlar maalesef ilaç sanayinin karşı duruşu bahane edilerek uygulanmadı. Eczacının sırtında 3,5 yıldır süre gelen kamu kurum iskontoları kamburu kaldırılamadı.  Kurum iskontolarındaki indirimler ile bu sorun kısmen yumuşatılmaya çalışıldı. T.E.B.’nin bu süreci iyi yönetemediğini düşünüyorum. Hele eczacı odalarına danışmadan imzaladığı en  son ek protokolü tamamen geri atılmış bir  adım olarak değerlendiriyorum.
1 EKİM 2008’de yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortasının neler getireceğini hep birlikte göreceğiz. Yine bu tarihte başlayacak olan avans uygulamasındaki belirsizlikler devam etmektedir. Daha önce 1 Ekim 2008 de SGK’ya bağlanacağı söylenen Konsolide Bütçe ve Yeşil Kart reçetelerinin 3 yıl gibi bir süreye yayıldığı bildiriliyor. Mecliste bekleyen 6197 sayılı kanunun akibeti meçhul. Bu kadar karmaşa içerisinde  eczacının esas görevi olan sağlık danışmanlığını nasıl yürütebileceğini takdi rlerinize bırakıyorum.
Bu sıkıntılı ve kaotik ortamda eczacıların sorunlarını çözmek için eczacı odalarının ve özellikle Türk Eczacılar Birliği’nin çok daha aktif çalışması gerektiğini düşünüyorum. Biz Aydın Eczacı odası olarak çalışmalarımızda en büyük desteği siz değerli üyelerimizden aldığımızı bilerek, bizi pozitif manada motive etmenizi ve  yapıcı eleştirileriniz ile bize yön ve rmenizi istiyoruz.
Bu duygular ile bayramınızı en içten dileklerimle şimdiden kutlar, işlerinizde başarılar diler, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlarım.

 

 

                                                                  Ecz. Salih KOZALI
                                                                           BAŞKAN
Haber okuma sayısı: 101868
Bookmark and Share