Haber Ara Arşiv  
BAŞKANIMIZ ECZ.SEFA KARAARSLAN'IN TEB 41. OLAĞAN BÜYÜK KONGR...
Başkanın tüm yazıları
 
 
ÖZTÜRK
MERKEZ / AYDIN


ESİN
MERKEZ / AYDIN


KARABULUT
MERKEZ / AYDIN


ALTUG
MERKEZ / AYDIN


YEDİEYLÜL
KUŞADASI / AYDIN


EMEK
KUŞADASI / AYDIN


SANLI
NAZİLLİ / AYDIN


MURAT
NAZİLLİ / AYDIN


ÇİĞDEM
SÖKE / AYDIN


NATUREL
DİDİM / AYDIN


ACARLAR
ACARLAR / AYDIN


ONUR
AKBÜK / AYDIN


SERTTAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ŞİFA
ATÇA / AYDIN


CAGLAYAN
BAĞARASI / AYDIN


GUZELBOZDOGAN
BOZDOĞAN / AYDIN


AKDAM
ÇİNE / AYDIN


DAVUTLAR
DAVUTLAR / AYDIN


SIFA
GERMENCİK / AYDIN


ZEREN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


NESRİN
İNCİRLİOVA / AYDIN


ELELE
KARACASU / AYDIN


AVCI
KOÇARLI / AYDIN


ALINDA
KARPUZLU / AYDIN


KOC
KÖŞK / AYDIN


EMEL
KUYUCAK / AYDIN


KORKMAZ
ORTAKLAR / AYDIN


PAMUKOREN
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


KIRTOSUN
SULTANHİSAR / AYDIN


GÜZİN
UMURLU / AYDIN


YENIPAZAR
YENİPAZAR / AYDIN


YALCIN
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  

Daha büyük görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 
 
 
SSK'da Yaşanan Haksız Kesintiler İçin Çalışma Bakanı'na Başvurduk.  (2006-01-01)
SSK Kesintileri

    

 15.06.2005

Sayın; MURAT BAŞESGİOĞLU
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI
ANKARA

10 Şubat 2005 tarihinden itibaren SSK mensubu ve hak sahipleri adına düzenlenen reçetelerin serbest eczanelerden karşılanmaya başlaması uygulamasına geçilmesi ile birlikte, eczacılarımız büyük bir özveriyle hizmet vermeye başlamıştır. SSK'lı vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ilk günlerde TEB ve Bölge Eczacı Odaları, SSK ile sözleşmeli eczanelerin artırılarak hizmetin yaygınlaştırılması adına Kurum ve ilgili Bakanlıklarla işbirliği içinde yoğun gayret göstermişlerdir.

Ancak özellikle raporlu hastaların, ilaçlarını temininde güçlük çektikleri gözlemlenmiştir. Konuya ilişkin yapılan çalışmalar sonucu, eski SSK Hastaneleri tarafından düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporlarının büyük bir kısmının 2003 ve 2004 SSK Uygulama Talimatlarına uygun olmadığı ve hastaların ilaçlarını bu raporlarla sürekli SSK Hastane Eczanelerinden temin ettikleri anlaşılmıştır.

Oysa Kurum ile sözleşmeli eczaneler tarafından Protokol gereği raporlarda Hastanın fotoğrafı, heyetteki doktorların imzaları, ilgili uzmanın heyette bulunmaması gibi fiziki eksiklikler ve Talimata göre etken madde ismi ve tedavi şeması yer alması gerekirken bunların eksikliği sebebiyle bu tip raporlara yönelik düzenlenen reçetelerin karşılanamadığı tespit edilmiştir.

Ortaya çıkan sorun ve aksaklıkların yakından takibi ve çözüme ulaştırılması amacıyla SSK Protokolünde tanımlanan ve sözleşmeli tüm eczanelerin aldığı kararlara uymakla yükümlü olduğu Yürütme ve Değerlendirme Kurulu, yaptığı 10.03.2005 Tarihli toplantıda ‘‘SSK Hastaneleri tarafından düzenlenen heyet raporları mevcut haliyle süresi sonuna kadar geçerlidir.(Raporda doz olmaması, etken madde ismi olmaması, ilaç ismi olmamasına rağmen raporda yazılı endikasyon uyarınca ilacın değişmesi durumunda da alınan rapor geçerlidir) kararını almıştır. Ve söz konusu karar hem SSK Provizyon Sisteminde yer alan mesajla hem de Türk Eczacıları Birliği tarafından tüm sözleşmeli eczanelere bildirilmiş ve hasta mağduriyeti kısa sürede aşılmıştır.

Ancak SSK Genel Müdürlüğü'nde, Kurum yetkilileri ve eczacılarının katıldığı tüm Türkiye'deki kontrol birimlerinde birlikteliğin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen koordinasyon toplantısı sonuçlarına dayanarak, Bölgemizin bağlı olduğu SSK İzmir Sağlık İşleri İl Müdürlüğü tarafından yapılan reçete kontrollerinde, bu tip raporların kurumun provizyon sisteminde onaylanmasına karşın, eczanelerimiz tarafından karşılanmış reçetelere ait düzenlenmiş fatura bedelleri üzerinden Kurum mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle yüklü kesintiler yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca Talimatın 7.maddesine göre katkı payı alınmayacak ilaçlar listesi (ek:5) de yer alan ilaçların hasta katılım payından muaf tutulması gerçeği son derece açıkken raporda “Katılım payından muaftır” ifadesi aranmakta ve bu şekilde karşılanmış reçete bedellerinde eczanelerden anlamsızca kesintiler yapılmaktadır.

İçinde bulunduğumuz günler, siyasi iradenin olumlu telkinlerine, sözleşme yapılan kurumun ciddiyetine, yayınlanan Yürütme ve Değerlendirme Kurulu kararlarının uygulanacağına inanarak ve üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket eden meslektaşlarımızın haksız yere büyük maddi kayıplara uğraması sonucu, bu hizmeti bu şekliyle sürdürememe noktasına geldiklerine tanıklık etmektedir.

Ayrıca sözleşmeli eczanelerimizin uğradığı maddi kayıpların yanı sıra, süreleri bitmeden raporlarını yeniletmek amacıyla hastanelere başvuracak olan hastaların oluşturacağı kuyruklar, çekecekleri güçlükler, hastanelerin Kuruma kesecekleri fatura bedellerinin yükselmesi ve sistemde ortaya çıkabilecek tıkanıklık ve kaos ortamında ne Kurum ne de kamu yararı görmekteyiz.

SSK Sağlık İşleri İzmir İl Müdürlüğü'ne yapılan başvurularımızın Genel Müdürlü'ğe iletildiği, ancak herhangi bir sonuç alınamadığı gerçeğinden hareketle, konunun ancak Bakanlık iradesiyle çözüme kavuşturulabileceği kanaatini taşımaktayız. Bu aşamadan sonra; raporlu hastaların aldığı hizmetin aksamasından ve oluşabilecek hasta mağduriyetinden üyelerimizin değil Kurumun sorumlu olduğu hususunu bilgilerinize sunar, konunun ivedilikle çözüme kavuşturulmasını emir ve müsaadelerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

3. Bölge İzmir Eczacı Odası
Bşk. Ecz. Tuncay SAYILKAN

16. Bölge Denizli Eczacı Odası Başkanı
Bşk. Ecz. İsmail BAŞDİL

21. Bölge Aydın Eczacı Odası
Bşk. Ecz. Şevket KAYA

29. Bölge Manisa Eczacı Odası
Ecz. F. Bahar ÖZEMRE

32. Bölge Muğla Eczacı Odası
Bşk. Ecz. M. Arif YILMAZ

BİLGİ:
SSK Genel Müdürlüğü
Türk Eczacıları Birliği
Bölge Eczacı Odaları

Haber okuma sayısı: 42130
Bookmark and Share