Haber Ara Arşiv  
BAŞKANIMIZ ECZ.SEFA KARAARSLAN'IN TEB 41. OLAĞAN BÜYÜK KONGR...
Başkanın tüm yazıları
 
 

Açık Eczane


Kapalı Eczane


Nöbetçi Eczane

SIHHAT
MERKEZ / AYDIN


GAZI
MERKEZ / AYDIN


CAN
MERKEZ / AYDIN


ÇOLAKOĞLU
MERKEZ / AYDIN


CEREN
KUŞADASI / AYDIN


DOĞA
KUŞADASI / AYDIN


SIFA
NAZİLLİ / AYDIN


CAN
NAZİLLİ / AYDIN


YONCA
SÖKE / AYDIN


BAŞAK
DİDİM / AYDIN


ADA
ACARLAR / AYDIN


AKBUK
AKBÜK / AYDIN


YAVAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ÖZDEN
ATÇA / AYDIN


CAGLAYAN
BAĞARASI / AYDIN


NILGUN
BOZDOĞAN / AYDIN


BURHANIYE
BUHARKENT / AYDIN


SIFA
ÇİNE / AYDIN


AYSUN
DAVUTLAR / AYDIN


YILMAZ
GERMENCİK / AYDIN


BİLGE KAĞAN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


OZDEMIR
İNCİRLİOVA / AYDIN


PINAR
KARACASU / AYDIN


AVCI
KOÇARLI / AYDIN


ALINDA
KARPUZLU / AYDIN


KOSK
KÖŞK / AYDIN


TAVUS
KUYUCAK / AYDIN


UNVEREN
ORTAKLAR / AYDIN


PAMUKOREN
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


KIRTOSUN
SULTANHİSAR / AYDIN


BURCUM
UMURLU / AYDIN


OZGUN
YENİPAZAR / AYDIN


DENIZ
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  

Daha büyük görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 
 
 
 
SSK Tip Sözleşme Revizyonu (6) ...  (2006-01-01)

34.A.00.010571


Ankara,13.10.2005


ÖNEMLİ !

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA,

Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan 11.10.2005 tarih 61770 sayılı Genel Yazı ile Tip Sözleşme revizyonu yapılmıştır.

Buna göre;

1- Tip Sözleşmenin “5.Sözleşmenin Feshi Halleri” başlıklı bölümün 5.c maddesinde yer alan “Eczanede, eczacının, eczane çalışanlarının ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık karneleri hariç her ne şekilde veya her ne amaçla olursa olsun, sağlık karnesi bulundurulduğunun tespiti halinde ilk tespitte eczanenin 60 gün süre ile ilaç vermesi durdurulur, tekrarı halinde sözleşmesi feshedilir. Fesih tarihinden itibaren 1 yıl sözleşme imzalanmaz.” hükmü; “Eczanede ve ruhsatnameye esas olan sınırlar dahilinde, eczacının kendisine ve/veya sorumlu müdürüne veya eczane çalışanlarına veya bunların anne, baba, eş ve çocuklar ile kardeşlerine ait olanlar hariç olmak üzere her ne şekilde veya her ne amaçla olursa olsun, sağlık karnesi bulundurulduğunun tespiti halinde ilk tespitte eczanenin 60 gün süre ile ilaç vermesi durdurulur, tekrarı halinde sözleşmesi feshedilir. Fesih tarihinden itibaren 1 yıl sözleşme imzalanmaz.” şeklinde değiştirilmiştir.

2- 31.05.2005 tarih 25831 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2005 Mali Yılı Bütçe Uygulama Talimatı uyarınca eşdeğer ilaç uygulamasına 01.07.2005 tarihinde başlanması nedeniyle 14.02.2005 tarih XVII/5 sayılı Ek Genelge eki Tip Sözleşmede yer alan “Eşdeğer İlaç: Aynı etkin maddeyi, aynı doz ve aynı farmasötik formda içeren, diğer bir deyişle farmasötik açıdan eşdeğer olan ilaç” hükmü, 31.05.2005 tarih 25831 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2005 Mali Yılı Bütçe Uygulama talimatında yer alan “Eşdeğer ilaç: Temelde, sınırlandırılmış bir terapötik eşdeğerlik olarak, aynı endikasyon için kullanılabilecek aynı etken maddeyi içeren ürünlerin benzer dozaj formları arasında fiyat karşılaştırılarak uygulanır.” şeklinde değiştirilmiştir.

3 - Tip Sözleşmenin 4.4. maddesi “İlaç temini ile ilgili olarak Kurum veya diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunularak kamu davası açılan eczanenin sözleşmesi dava sonuna (karar kesinleşinceye) kadar askıya alınır. Bu eczanelere ait bedelleri kesin veya avans şeklinde ödenmeyen reçeteler, altı ay içinde kontrol edilerek protokolde belirtilen ödeme sürelerine bağlı kalınmaksızın bedelleri ödenir. Bedelleri avans olarak ödenen reçeteler ise bir yıl içinde kontrol edilir. Mahkumiyetine karar verilen eczanenin sözleşmesi fesih edilir. 6197 sayılı Kanunun 4. maddesinde belirtilen hususlar dahilinde mahkumiyetine karar verilen eczaneler ile bir daha sözleşme yapılmaz” şeklinde düzenlenmiştir.

Anılan Genel Yazı ekte iletilmekte olup, bilgilerinizi ve konunun üyelerinize duyurulmasını önemle rica ederim.
Saygılarımla,

Ecz.Sabih Tekin ÇAĞLAR
Genel Sekreter
Eki:2
BA

[Ek dosya için tıklayınız...]

Haber okuma sayısı: 23719
Bookmark and Share