Haber Ara Arşiv  
BAŞKANIMIZ ECZ. SEFA KARAARSLAN'IN 14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ B...
Başkanın tüm yazıları
 
 
ALTUG
MERKEZ / AYDIN


OZAN
MERKEZ / AYDIN


IDIL
MERKEZ / AYDIN


COŞKUN
MERKEZ / AYDIN


ULUSOY
KUŞADASI / AYDIN


EZGİ
KUŞADASI / AYDIN


SENEM
NAZİLLİ / AYDIN


SIFA
NAZİLLİ / AYDIN


ÖZÇELİK
SÖKE / AYDIN


DEVA
DİDİM / AYDIN


ACARLAR
ACARLAR / AYDIN


AKBUK
AKBÜK / AYDIN


YAVAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ÖZDEN
ATÇA / AYDIN


GUMUS
BAĞARASI / AYDIN


NILGUN
BOZDOĞAN / AYDIN


HAKAN
BUHARKENT / AYDIN


SIFA
ÇİNE / AYDIN


AYSUN
DAVUTLAR / AYDIN


OZCAN
GERMENCİK / AYDIN


BİLGE KAĞAN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


CARE
İNCİRLİOVA / AYDIN


SINEM
KARACASU / AYDIN


BELEN
KOÇARLI / AYDIN


ZEYTIN
KARPUZLU / AYDIN


ELIF
KÖŞK / AYDIN


PAMUK
KUYUCAK / AYDIN


ONDES
ORTAKLAR / AYDIN


GURSES
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


MADEN
SULTANHİSAR / AYDIN


YAMAN
UMURLU / AYDIN


YENIPAZAR
YENİPAZAR / AYDIN


YASEMIN
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  

Daha büyük görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 
 
 
AYDIN BAĞ-KUR İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE YAPILAN GÖRÜŞME...  (2006-01-01)

Aydın Bağ-kur İl Müdürlüğü’ndeki eczacılarla yapılan görüşme neticesinde yeni talimat açıklamaları ilişiktedir:

Tüm eczacılarımıza duyurulur.

 

 

- ÜSYE’ de antibiyotik kullanılmasında Tonsilit ve farenjit teşhisleri ile penisilin,penisilin türevleri(kombine preparatlar hariç) eritromisin ve 1.kuşak sefalosporin haricinde antibiyotik yazılması için kültür antibiyogram sonucu istenir.                                    Tonsilofarenjit ya da bakteriyel farenjit teşhisleri için bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Eğer tonsilit ve farenjit teşhisi ile  bu gruplar dışında bulunan bir antibiyotik yazılmış ise  ve kültür antibiyogram  sonucu da yoksa mutlaka reçetede (sinüzit ya da otitis media) teşhisleri eklenmiş olmalıdır.

 

 

-Yatan hasta reçetelerinde gerekli olan başhekimlik onayı için hastane mührü  ve yetkilinin imzası yeterlidir.

 

-Viskosuplemantasyon ürünleri (hyalgan,synvisc,adant..) her bir eklem için yılda 1 kürden fazla uygulanamaz.Bir kür tedavi bir hafta arayla 3 doz uygulamayı kapsar.Yani  ilaçlar iki dize de uygulanacaksa  ilaç girişinde kullanım 2*1 H/A bölümüne de 7 girilmelidir.

 

- Enteral ve parenteral beslenme ürünlerinde yatan hastalarda  rapor şartı aranmamaktadır. Ancak enteral beslenme ürünlerinde, oral yolla beslenemediği veya malnütrisyonu olduğu doktor tarafından yazılacak olan epikrizde belirtilecektir. Malnütrisyonu varsa  epikrizde son 3 ayda ağırlığının %10 ya da fazlasının kaybedilmiş olduğu ya da  kan albümin düzeyinin 2,5 g/dl’nin altında olduğu epikrizde belirtilmelidir.Parenteral beslenme ürünlerinde de oral yolla,ya da tüple beslenemediği  epikrizde belirtilecektir.

 

-Gabapentin etken maddeli  Neurontin Tablet;  teşhis nöropatik ağrı ya da epilepsi olduğunda nöroloji uzmanı ya da  çocuk hastalıkları uzmanı tarafından raporsuz olarak da reçetelendirilebilir.

 

-EK 2-C de bulunan ilaçların yazım koşulları 6 ay süreyle eskisi gibi devam edecektir.

 

-Radyoopak maddeler (omnipaq,ultravist..)  tetkiki   uzman hekim  tarafından yazılmalıdır. Mutlaka ön tanı  reçeteye yazılmış olmalıdır.

 

 

RAPORLARLA İLGİLİ  ÇOK ÖNEMLİ TALİMAT  UYGULAMASI

 

 

-20.12.2005’ten önce düzenlenmiş depresyon raporları;20.12.2005’ten sonra 1 yıl daha geçerli olacaktır. Örnek olarak;

  a)01.07.2005’te alınmış bir depresyon raporu 20.12.2006’ya kadar geçerli olacaktır.01.07.2007’ye kadar  geçerli değildir!!!

  b)01.02.2004’te çıkan bir depresyon raporunun ise eski talimata göre bitiş tarihi zaten 01.02.2006 olduğu için bu rapor o tarihte bitecek  yeni rapor da yeni talimata uygun olarak düzenlenecektir.

 

-Klopidogrel  etken maddeli ilaçlar için 20.12.2005’ten önce  düzenlenmiş raporlar;

 

  a)Stent uygulanmış hastalarda eski raporlar 20.12.2005’ten sonra 3 ay,

     ilaç kaplı stent uygulanmış ise 20.12.2005’ten sonra 6 ay süreyle daha geçerlidir(Stent uygulama tarihi raporun başlangıcı sayılır.)(Eski raporun geçerlilik süresi dolduğunda rapor bitmiş sayılır.)

 

  b)GIS İntolerans veya diğer tıbbi nedenlerden dolayı ASA kullanılmasına kontrendikasyon bulunduğunun veya diğer antiagregan ilaçların kullanılamama gerekçesi ile belirtilmesi halinde...  çıkarılmış eski raporlar 20.12.2005’ten sonra  en fazla 12 ay daha geçerli sayılır.(eski talimat uygulanır) . Yeni raporlar yeni talimat uygulamasına göre ise GIS İntoleransı nedeniyle (kalp kapak bioprotezi, KAH ,tıkayıcı periferik arter hast, serebral iskemik olay teşhisleriyle)  kullanım süresi 12 aydır.

 

 

 

 

 

-Obezite için düzenlenmiş eski raporlar süresi bitmediyse 20.12.2005’ten sonra 3 ay daha geçerli  sayılır. Eski raporun süresi dolduğu zaman rapor bitmiş sayılır. Örneğin 02.2005’te düzenlenmiş rapor 02.2006’da biter.Tekrar ilaç kullanması gerekiyorsa yeni rapor düzenlenmesi gerekir.1’er aylık olarak ilaç verilir.

 

-20.12.2005’ten önce düzenlenmiş osteoporoz raporları  süresi dolmadıysa 20.06.2005 ‘ e kadar geçerlidir. Yeni düzenlenecek olan raporlarda T değerleri raporun üzerinde de olmalı ve  KMY ölçümlerinden maksimum 1 ay sonra rapor düzenlenmiş olmalıdır. Bu zaman hiçbir şekilde 1 ayı geçmeyecektir.

 

 

-EK 2-C de bulunan ilaçların yazım koşulları 6 ay süreyle eskisi gibi devam edecektir.

 

-Ek 2 Listede bulunmayıp uzun süreli kullanımı gereken ilaçlar için düzenlenen raporlar  2000 rapor kodu ile  ve gün hanesine 9901 yazılarak girişi yapılabilmektedir.

 

 

            Bağkur Eczacılarının yoğun çalışmaları nedeniyle,  talimat uygulamalarındaki ilaç bilgisi sorularını odamız Eczacısı Sıla Hanım’a yöneltmeniz, reçete kontrollerimizin daha hızlı yapılabilmesini temin edecektir.  Tüm eczacılarımıza duyurulur.

 

 

 

   

 

Haber okuma sayısı: 20625
Bookmark and Share