BAŞKANIMIZ ECZ. SALİH KOZALI'NIN 2011 YILI OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURUL KONUŞMASI  (23-09-2011)

Değerli Divan Başkanı ve Üyeleri;

 

 

                 Hepinizi şahsım ve odam adına saygıyla selamlıyorum.

 

Bugün burada demokratik bir ortamda Seçimli Genel Kurul toplantısı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ben özellikle bu toplantımızın verimli ve başarılı geçmesini meslektaşlarımız adına güzel kazanımlar ile neticelenmesini diliyorum.

            Değerli arkadaşlarım; makam ve mevkiler geçicidir. Asıl olan kurumları yıpratmadan sağlıklı bir şekilde ayakta tutabilmektir. Yöneticilik gerçekten çok şerefli, itibarlı fakat bir o kadar da zorlu ve meşakatlidir. Fedakarlık ister. Çoğu zaman işinizi ve ailenizi ihmal edersiniz. Karşılığında tek beklentiniz takdir edilmektir. Bu açıdan ben elini taşın altına koyarak cesaretle yöneticilik yapan şimdiki ve geçmişteki tüm yönetici arkadaşlarıma teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

            Değerli meslektaşlarım!

            Eczacılık mesleği son yıllarda çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sorunlardan önemli gördüğüm birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

-          Öncelikle önümüzdeki dönemde 6197 sayılı yasanın biz eczacıların lehine çıkarılması için gerek odalar ve gerekse TEB büyük gayret göstermelidir. Bu yasada nüfusa göre sınırlama, ciroya göre 2. Eczacı çalıştırma şartı, meslek içi eğitim zorunluluğu gibi hususlar mutlaka yer almalıdır. Ayrıca OTC yasası da acilen çıkarılmalı ve bu ürünlerin sadece eczanelerde satılması sağlanmalıdır.

-          Bir başka önemli sıkıntı kaynağı gelişi güzel açılan Eczacılık Fakülteleridir. Birkaç gün önce 100. Yıl Üniversitesi bünyesinde açılmasına onay verilen Eczacılık Fakültesi ile bu sayı 21’e yükseldi. Her yıl 2000’e yakın mezun veren bu Fakültelerden çıkan Eczacı kardeşlerimizin neredeyse tamamına yakın bir bölümü serbest eczane açmaktadır. Bu da var olan pastanın daha küçük dilimlere bölünmesi ve düşük cirolu eczanelerin çoğalması demektir. Bu bakımdan yeni Eczacılık Fakültelerinin açılması önlenmeli ve var olanların kontenjanları düşürülmelidir. Ayrıca klinik eczacılık teşvik edilmeli, kamuda ve sanayide eczacı istihdamı sağlanmalıdır.

-          Bir başka önemli sorun ilaç fiyat düşüşü ve kamu iskontolarından kaynaklanan stok zararlarıdır. 6 aylık bir beklemeden sonra Eczacılarımızın kestikleri faturaların bir bölümü firmaların ödeme yapmadıkları gerekçesiyle depolar tarafından geriye alındı. Her Cuma günü rutin hale gelen ilaç fiyat düşüşleri artık alıştığımız bir olay haline geldi. Bütün bu düşüşlerin çözümü için İlaç Fiyat Kararnamesi’nde eczacıların da müdahil olduğu bir yasanın biran önce çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca ilaç fiyatlarında devam eden sürekli düşüşler ve ilaç karlılığındaki azalmaya bağlı olarak mesleğimizin sürdürülebilmesi için reçete bazında veya kutu başına verilecek meslek hakkının çok önemli bir kazanım olacağını düşünüyorum. Bu arada kamu iskontolarını taşımaktan dolayı oluşan zararın ve muayene ücretlerini tahsil külfetinin bir an önce üzerimizden kaldırılmasını bekliyoruz.

-          Eczanelerin etik dışı davranışlarının önlenmesi ve düşük cirolu eczanelerin korunması noktasında sıralı dağıtımların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Diyaliz ilaçlarının sıralı dağıtımının Danıştay kararı ile durdurulmasını kaygıyla karşılıyoruz. Hem diyaliz ilaçlarının hem de diğer sıralı ilaçların eczaneler arasında eşit dağılımının sağlanması için TEB ve SGK arasında Şubat ayında sona erecek olan 3 yıllık protokolün biran önce 3,7 maddesini de kapsayacak şekilde yenilenmesi gerekmektedir. Ayakta tedavi gören kemoterapi hasta reçetelerinin de sıralı dağıtım kapsamına alınmasını bekliyoruz.

 

 

Değerli  Meslektaşlarım

-    Bir başka önemli sorun ise malesef halen çözülmemiş olan stok düzeltme hakkıdır. Bu bakımdan TEB’nin önümüzde ki süreçte bu konuda tekrar çalışma yapmasını beklemekteyiz.

 -   Geçen aralıkta ilimizde başlatılan Aile Hekimliği uygulaması eczaneler arasındaki dengeleri bozmuş, birçok eczane yaklaşık % 20’lere varan ciro kaybı yaşamıştır. Her platformda söylediğim gibi Aile Hekimliği yanında Aile Eczacılığı’nın da tartışmaya açılması gerektiğini düşünüyorum. Bunun bilhassa küçük cirolu eczaneler için çok önemli olduğunu biliyorum.

 Değerli arkadaşlarım

Geçtiğimiz 2 yıllık süreçte muvazza konusunda çok başarılı işler yaptık.Nazilli bölgesinde uzun yıllardır adeta kangren olmuş  muvazzaalı eczaneleri kapattık. Çok sayıda muvazzaalı eczaneyi de açılmasına fırsat vermeden önledik. Bu konuda birçok tehdit almamıza rağmen geri adım atmadık.Tekrar seçilmemiz halinde aynı kararlılıkla mücadele edeceğimizi bilmenizi istiyorum.

Bir başka başarılı olduğumuz konu mobil ilaç  hizmeti dir. Türkiye genelinde başarılı olan iller içerisinde Aydın ilk 5 arasında yer almıştır.Bu konuda İl Sağlık Müdürü’müz defalarca teşekkürlerini iletmiştir.Ben de gösterdiğiniz bu başarı ve fedakarlıktan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.Bu şekilde her şeyin para kazanmak olmadığını; hasta memnuniyetinin öncelikli olduğunu herkese göstermiş oldunuz.

Değerli arkadaşlarım!

Teveccüh gösterirseniz bu dönemde de  benim başkanlığımda arkadaşlarımla beraber yönetime talibiz. Geçtiğimiz süreçte odamız bünyesinde siyaset yapılmasına asla müsaade etmedik. Üyelerimizin etnik yapısı, mezhep farklılığı gibi hususlarla hiç ilgilenmedik. Sadece adil ve dürüst davranma konusunda gayret gösterdik. Sizlerin sorunlarını çözme adına başta SGK  olmak üzere bütün kurumlarla iyi ilişkiler kurduk. Ben de adeta kadrolu başkan gibi devamlı odamızda bulundum. 24 saat telefonumu açık tuttum. Kim ararsa görüşüp çözüm bulma noktasında gayret sarf ettim. Bütün bölge ve bölgelerarası toplantılara ekip arkadaşlarımla beraber Başkan olarak katıldım. Ben 2 yıldır beraber çalıştığım tüm Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Haysiyet Divanı Üyeleri, İlçe Temsilerimiz, Komisyonlarda çalışan arkadaşlarımız ve oda personeline yaptıkları değerli çalışmalarından ve gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

                   Değerli arkadaşlarım!

            Bu dönem seçime 2 liste ile katılıyoruz. Biz bu katılımdan ve rekabetten çok mutluyuz. Neticede bu bir hizmet yarışıdır. Bu seçime katılan tüm kardeşlerime başarılar diliyorum.

                        Ben ve ekibim sizlerden aldığımız güven ve destekle başarılı olacağımıza inandığımız için tekrar yönetime talibiz.

                        El ele, gönül gönüle vererek bütün güçlükleri aşabileceğimiz inancıyla toplantıya katılan sizlere teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.

 

                                                             Ecz. Salih KOZALI

Tabip Odası'nın Değerli Başkanı,Eski Oda Başkanım ve Sevgili Meslektaşlarım!